Co należy wiedzieć o płytkach i obwodach drukowanych?

Elementów elektronicznych jest bardzo wiele i nie sposób czasem wychwycić ich poszczególne elementy, warto jednak wiedzieć, czym jest obwód drukowany. Otóż jest to płytka wykonana najczęściej z materiału izolacyjnego, na której zarysowane są ścieżki elektroniczne, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie układu elektronicznego.

Obwody drukowane mają wiele warstw

obwody drukowaneJeśli korzystamy z komputera w domu, to na pewno mogliśmy się nie raz spotkać z płytą główną skierowaną pod te urządzenie. Jest to właśnie jeden rodzaj, na które składają się płytki drukowane. Projektowanie elektroniki głównie opiera się na stworzeniu jak najmniejszego schematu, który będzie wykonany w jak najlepszej jakości, przez co będzie dodatkowo odporny na wszelkie problemy wynikające z pracy, nawet w ciężkich warunkach. Obwody drukowane stosują więc różne ilości warstw miedzianych, gdzie napotkać możemy takie posiadające jedną, dwie, lub wiele warstw. Po nałożeniu na nich ścieżek elektronicznych, wykorzystuje się takie metody jak sitodruk czy offset, aby odpowiednio pokryć je farbami ochronnymi. Same ścieżki tworzy się przy pomocy montażu przewlekanego, który często oznaczany jest skrótem THT. Technika polega na tym, że elementy elektroniczne są zaznaczone przy pomocy drutów, które przewlekane zostają przez wywiercone otwory na strukturze płytki, po czym następuje ich lutowanie do uzyskanego materiału. Należy jednak pamiętać o tym, że taka płytka będzie działała jednostronnie.

płytki drukowaneDruga metodą na ich wyprodukowanie jest zastosowanie montażu powierzchniowego, czyli SMT. Tutaj wykorzystuje się pastę lutowniczą, która pozwala na przymocowanie ścieżek elektronicznych z dodatkowym nałożeniem kleju. Tak przygotowany materiał zostaje dostarczany do odpowiednio podgrzanego pieca, który roztapia wszelkie elementy, tworząc w ten sposób spoiwo lutownicze. Dzięki późniejszemu ostygnięciu, uzyskamy w pełni sprawne połączenia elektroniczne. Ważnym elementem wykorzystania tego sposobu jest to, że lutujemy elementy po stronie, która będzie użytkowa. Możemy więc dzięki temu stworzyć płytkę dwustronną, która będzie funkcjonować niezależnie od wybranej strony. Przy produkcji mogą zostać wykorzystane różne materiały, gdzie jednak najczęściej stosuje się laminaty, lub materiały kompozytowe z dodatkiem filcu szklanego.

W zależności od preferencji użytkownika co do uzyskanej płytki drukowanej, można zastosować różnego rodzaju laminaty. Będą się one różniły materiałem wykorzystanym do ich produkcji, czy maksymalną temperaturą użytkową. Najczęściej jednak pojawia się w nich tkanina szklana, żywica epoksydowa oraz papier.

Więcej o obwodach i płytkach na stronie Pcbmax.pl