Sieć informatyczna – podstawowe informacje

W dzisiejszym świecie Internet jest podstawowym medium, które wykorzystujemy każdego dnia. Wszystko dzięki sieciom informatycznym. Sieć komputerowa umożliwia bowiem komunikowanie się komputerów pomiędzy sobą, jak i między innymi urządzeniami – na przykład drukarkami, skanerami czy faksami. Wśród elementów takiej sieci wymienia się zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

Co warto wiedzieć o sieciach informatycznych

sieci informatyczneW zależności zaś od zasięgu, sieci informatyczne można podzielić na lokalne – czyli LAN oraz rozległe – WAN. Sieć LAN to taka, która działa na niewielkim obszarze, a więc na przykład na terenie jednego budynku. WAN z kolei to sieć, która obejmuje nie tylko wszystkie sieci LAN w danym mieście, ale wychodzi także poza miasto, a nawet kraj, łącząc ze sobą urządzenia na przykład na całym kontynencie. Oczywiście medium do działania sieci może być nie tylko przewodowe, ale i bezprzewodowe – rozwój technologii obecnie pozwala na to. Przewodowymi mediami transmisyjnymi są najczęściej kable światłowodowe, gdyż dzięki nim możliwa jest do uzyskania odpowiednia prędkość łącza, ale można stosować także kable współosiowe, symetryczne oraz energetyczne. Z kolei media bezprzewodowe dla sieci informatycznych to oczywiście karty sieciowe, które są wmontowywane w komputer, jak też routery bezprzewodowe Wi-Fi.

sieci informatyczneWażne są także anteny, ponieważ to one mają największe znaczenie dla uzyskania odpowiedniego zasięgu sieci – możliwe jest jednak również zwiększenie takiego zasięgu poprzez urządzenia nazywane repeaterami. Aby jednak sieć LAN działała prawidłowo, konieczny jest sprzęt kompatybilny z oprogramowaniem – karta sieciowa musi więc na przykład mieć odpowiednie sterowniki, a wśród oprogramowania komunikacyjnego powinien znaleźć się zarówno protokół HTTP, jak i programy mapowania dysków, poczta elektroniczna oraz programy przesyłania plików. Sieć informatyczna LAN może być organizowana fizycznie w różny sposób – wyróżnia się tutaj topologię pierścienia, gwiazdy oraz siatki. Pierwsza z nich jest najważniejsza – to połączenie komputerów w układzie zamkniętym, gdzie okablowanie tworzy okrąg i nie ma tam żadnych zakończeń.

W takiej organizacji istnieje jeden wspólny nośnik informacji, a sygnał wędruje w pętli od jednego urządzenia do drugiego, a potem do następnego. Do działania takiej sieci stosuje się światłowód lub przewód koncentryczny, taka topologia zapewnia niskie zużycie kabli, jednakże ma też wady, mianowicie takie, że awaria takiego przewodu doprowadza do awarii całej sieci, zaś rekonfiguracja jest naprawdę czasochłonna i wymaga dużej wiedzy.